Content
Terroryści na ich bazie zamierzali utworzyć własny bank. Organizacje te mogą również czerpać olbrzymie środki ze sfingowanych przelewów elektronicznych, wymuszeń w bankach czy skradzionych kart kredytowych. Internet jest również doskonałą platformą edukacyjną dla potencjalnych terrorystów. To właśnie w nim odnajdują, bowiem udostępnianie przez organizację lub pojedynczych bojowników wszelkiego rodzaju materiały szkoleniowe. Instrukcje o tym jak zbudować prosty ładunek wybuchowy i jak przeprowadzić zamach terrorystyczny to zaledwie ułamek tego, co zainteresowana osoba może uzyskać korzystając z Internetu. Przykładem może być tutaj chociażby wydawany przez Al-Kaidę magazyn on-line Inspire, wykorzystywany między innymi do szkolenia sympatyków. O ile śledzenie i niszczenie tego typu materiałów na stronach Internetem nie jest dużym wyzwaniem, to w przypadku mediów społecznościowych sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej.
Materiały zamieszczane na platformach takich jak Flickr, czy Isntagram pozwalają udostępniane na innych portalach treści wzmacniać obrazem, co zauważalnie zwiększa skuteczność oddziaływania przekazu. Zamieszczane tam treści mogą dotyczyć wzięcia odpowiedzialności za zamachy lub stanowić relacje z pola walki (na przykład zdjęcia umieszczane przez bojowników Dasesh z Syrii i Iraku).
Dokonywanie zamachów terrorystycznych nie jest celem samym w sobie, a strategia terrorystów zakłada między innymi zaistnienie tych brutalnych wydarzeń w świadomości jak największej rzeszy ludzi na całym świecie. Co więcej, czyn o charakterze terrorystycznym jest dla mediów bardzo atrakcyjny, gdyż wiąże się ze wzrostem poziomu oglądalności. Nie bez wpływu pln na taki stan rzeczy ma także zapotrzebowanie społeczne na tego typu treści. Terroryści od dawna skutecznie posługują się mechanizmami wpływu mediów na postawy odbiorców. Dlatego też planują swoje zamachy w taki sposób, by przykuć uwagę mediów i by informacje o tym wydarzeniu znalazły się na najwyższym miejscu w hierarchii porządku dziennego informacji.
Traumatyzacja życia społecznego charakterystyczna dla państw upadających, bezrobocie i wykluczenie społeczne, pogłębiając się różnice w dochodach, frustracja i kryminalizacja to tylko niektóre z czynników sprzyjających radykalizacji. Terroryści doskonale zdają sobie z tego sprawę poszukując w sieci potencjalnych zwolenników. W kręgu zainteresowania pozostają często osoby z kryminalną przeszłością, wyalienowane i dyskryminowane, a nawet chore psychiczne. Obecnie przekaz terrorystów w Internecie skierowany jest również do ludzi młodych, którzy poszukają swojej tożsamości i często odnajdują ją poprzez identyfikację z ideologią islamizmu.
8 września 2006 roku wszystkie 192 państwa członkowskie ONZ przyjęły Globalną Strategię Zwalczania Terroryzmu. Wówczas po raz pierwszy w historii uzgodniono wspólne stanowisko w sprawie zwalczania terroryzmu na szczeblu krajowym, regionalnym i międzynarodowym. Dokument przyjęto w formie rezolucji z załączonym Planem Działania, który jest instrumentem wzmacniającym wysiłki w zwalczaniu terroryzmu.
W ostatnich latach typowe dla Daesh jest, bowiem przemawianie do potencjalnych odbiorców językiem obrazu za pomocą profesjonalnych materiałów wizualnych. Tworzone, a następnie udostępniane dobrej jakości filmy (krótko i pełnometrażowe) pełne są efektów specjalnych oraz oprawy muzycznej wzorem chwytliwych zachodnich produkcji. Terroryści posługują się przy tym umiejętnie https://forexformula.net/ kodem komunikacyjnym tożsamym zarówno dla społeczeństw zachodnich jak i muzułmańskich, co pozwala im na szeroki zasięg oddziaływania. Rozpowszechniania w ten sposób przez ugrupowania terrorystyczne informacja w sprzyjających uwarunkowaniach, może przyczynić się do pozyskiwania nowych członków oraz podżegania tych obecnych organizacji do dokonywania zamachów.
Wielu młodych mężczyzn z rodzin dysfunkcjonalnych odnajduje w organizacjach terrorystycznych szansę na redukcję poczucia krzywdy, odrzucenia i niezrozumienia. Obecnie jednym z zasadniczych aspektów działalności Daesh w mediach społecznościowych jest tworzenie i udostępnianie treści, które ze względu na swoje cechy będą wyjątkowo atrakcyjne dla obytego z nowoczesną technologią młodego pokolenia. Umiejętnie przedstawiane informacje i obrazy podobne w swym przekazie do gier komputerowych skutecznie oddziaływają na wyobraźnie młodych ludzi.
Po drugie, media społecznościowe są stosunkowo proste w obsłudze, powszechne niezawodne, i co ważne ? jak dotąd darmowe. Wreszcie po trzecie, ich wykorzystanie pozwala organizacją terrorystycznym dotrzeć do określonych odbiorców natychmiast, w przeciwieństwie do używania stron internatowych, gdzie na taki kontakt trzeba poczekać. Media społecznościowe dla terrorystów spełniają dwie zasadnicze funkcje: taktyczne i operacyjne. Pierwsza z funkcji skupia się na procesie radykalizacji potencjalnych odbiorców oraz na werbowaniu nowych członków oraz pozyskiwania sympatyków. Typowy proces radykalizacji odbiorców informacji opiera się na czterech zasadniczych etapach:
W sierpniu 2015 roku, Daesh podjęło strategiczną decyzję, aby podzielić się ze światem ścięciem amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Najpierw udostępniono plik wideo z egzekucji w serwisie YouTube i jednocześnie serię wpisów na Twitterze ze zdjęciami przedstawiającymi podcinanie mu gardła i obcinanie głowy.
Docieranie do odbiorców przy pomocy mediów społecznościowych przy użyciu różnorodnych narzędzi takich jak: wiadomości tekstowe, dokumenty, fotografii, materiałów wideo, a następnie obserwacja reakcji audytorium; Wybór potencjalnych kandydatów na członków organizacji. Faza ta obejmuje intensyfikacje i zacieśnianie kontaktów przy wykorzystaniu szeregu technik psychologicznych mających na celu wzmocnienie indoktrynacji;
Po drugie, skutecznie przeprowadzone ataki na systemy informatyczne w podstawowych dziedzinach gospodarki ? bankowości, finansach, telekomunikacji, handlu ? już dziś mogłyby skutecznie sparaliżować działanie instytucji państwa i wiązać się z ogromnymi kosztami. W skrajnych przypadkach terrorystyczna aktywność w cyberprzestrzeni może spowodować również straty wśród ludności, chociażby poprzez ataki na systemy kontroli lotów. Jak wynika z dotychczasowych rozważań Internet pełni istotną a rolę w strategii terrorystów islamskich. Współcześni terroryści doskonale zdają sobie, bowiem sprawę z jego możliwości i zalet.
Zwalczania Terroryzmu (CTITF – Counter – Terrorism Implementation Task Force). Organizacja Narodów Zjednoczonych stanowi przy tym główną platformę współpracy i dialogu państw członkowskich w zakresie przeciwdziałania propagandzie organizacji terrorystycznych w Internecie. Mając na uwadze poziom regionalny warto omówić rozwiązania przyjęte w ramach Unii Europejskiej. W projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie zwalczania terroryzmu w mediach społecznościowych z 28 sierpnia 2015 roku podkreśla Twitter Q3 2019 Podgląd zarobków się, iż ekspansja terroryzmu coraz bardziej opiera się na Internecie i mediach społecznościowych. Zaznaczono również, iż pożądane jest wdrożenie odpowiednich systemów, które umożliwiłyby bardziej skuteczne strategie zwalczania terroryzmu w mediach społecznościowych. Pozostając w kontekście unijnym warto zaznaczyć, iż w walkę z działalnością terrorystów w Internecie zaangażowane wiele podmiotów, w tym między innymi Europejski Urząd Policji . W Narodowym Programie Antyterrorystycznym na lata 2015?
Oczywiście należy mieć na uwadze, iż problem ten dotyczy nie tylko społeczności muzułmańskich, lecz niejednokrotnie również konwertytów z państw zachodnich. Pozyskiwanie środków finansowych; Działalność terrorystów w Internecie pozwala im uzyskiwać ogromne sumy pieniędzy. Według informacji FBI już w latach 90-tych za pośrednictwem komputerów dokonano kradzieży na sumę rzędu 3 ? Znany jest przypadek podjęcia dużych kwot z kont wahabitów w Arabii Saudyjskiej.
Szerzenie propagandy, w tym rekrutacja nowych członków i podżeganie do zamachów terrorystycznych; Tutaj sprawa wydaje się oczywista, gdyż Internet pozwala organizacjom terrorystycznym ze swoim przekazem dotrzeć do szerokich mas odbiorców na całym globie. Stwarza to możliwość rozpowszechniania informacji zarówno tych prawdziwych, jak i fałszywych w celu szerzenia własnej ideologii, zastraszania i deprecjonowania przeciwnika oraz dyskredytacji jego poczynań. Współcześni terroryści do perfekcji opanowali technologie multimedialne, które wpływają na atrakcyjność przekazu. Przykładem skutecznego wykorzystania Internetu przez organizację terrorystyczną dla szerzenia propagandy są obecnie działania Państwa Islamskiego.
W grupach na Facebooku oraz na Twitterze umieszczane są odnośniki do specjalistycznych stron, na których można zaprojektować koszulkę z logiem Daesh, zamówić flagę oraz wszelkiego rodzaju inne gadżety. Wielu bojowników i zwolenników korzystających z portali społecznościowych chętnie zamieszcza swoje zdjęcia z motywami odwołującymi się do idei globalnego dżihadu. Tego typu działania stanowią także wyraz adaptacji islamistów na potrzeby rynku oraz ważny element propagandy w Internecie.
W przypadkach niecierpiących zwłoki szef ABW po uzyskaniu zgody prokuratora generalnego zarządzić blokadę, bez oczekiwania na decyzję sądu. Jeśli takowe nie zostanie udzielone w ciągu pięciu dni lub sąd odrzuci wniosek, zablokowane usługi trzeba należy odblokować. W Programie zaznaczono, iż Internet stanowi narzędzie komunikacji dla organizacji terrorystycznych i osób o radykalnych poglądach, a także źródło wiedzy na temat sposobów podejmowania indywidualnych aktów terroru.
Szerzenie propagandy strachy przy użyciu wysokiej jakości filmów z egzekucji, czy rekrutacja sympatyków na w grupach na portalach społecznościowych to zaledwie dwa przykłady z całej gamy MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE NARZĘDZIEM TERRORYZMU Specyfika mediów społecznościowych, podobnie jak innych podobnych wytworów opartych na sieci sprawia, iż są one powszechnie używanym narzędziem przez organizacje terrorystyczne. Terroryści islamscy używają mediów społecznościowych, jako narzędzia do realizacji swoich celów przynajmniej z trzech zasadniczych powodów. Po pierwsze ze względu na ich popularność oraz możliwość zaistnienia w głównym nurcie Internetu.
Tutaj nie wystarczy zablokowanie jednego konta na Facebooku, gdyż udostępniane przez wielu użytkowników odnośniki do materiałów szkoleniowych umieszczane są na różnych serwerach i na różnych serwisach społecznościowych jednocześnie. Planowanie zamachów terrorystycznych, w tym przygotowanie i wykorzystywanie niejawnej komunikacji oraz wykorzystywanie publicznie dostępnych danych; Wiele organizacji terrorystycznych wykorzystuje Internet do lepszej organizacji i koordynacji zamachów, co spowodowane jest przede wszystkim chęcią poprawy skuteczności i elastyczności działań.